25 грудня — день Спиридона Сонцеворота: історія, традиції та прикмети свята

Спиридон Сонцеворот — слов'янське свято, відзначається 25 грудня. Вважається, що в цей день сонце повертається до літа, ночі стають коротшими, а дні довшими. Все свято присвячене оспівуванню Сонця. Звичай перейнятий з язичницьких часів, коли сонце обожнювали. Не дивно, адже з сонцем було пов'язане все життя людей. Вони вірили, що божество охороняє їх і оберігає своїм світлом і теплом. Церква ж в цей день шанує Спиридона Чудотворця, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Самі традиції святкування беруть свій початок з язичницьких часів. А назвою свято зобов'язане святителю Спиридону Тримифунтському. Він виріс на Криті в звичайній бідній родині. Батьки були християнами, і сина виховували за християнськими канонами. Хлопчик виріс дуже віруючим і справедливим, завів сім'ю. Але незабаром дружина померла, залишивши йому дочку Ірину. Тоді Спиридон повністю присвятив себе вірі. За свою відданість він отримав дар зцілення. І незабаром став єпископом Тримифунтським. Але влада не зіпсувала Спиридона. Він зробив багато добрих справ, завжди був небайдужий до чужого горя, і все життя присвятив служінню Богу. Люди любили його і шанували. Про нього розповідали багато чудових історій. Як він зцілював невиліковно хворих людей, воскрешав мертвих, за допомогою молитви викликав дощ і багато чого ще. Спиридон точно знав, коли помре. До кінця життя він не переставав сповідувати віру і любов. За цю старанність церква канонізувала Спиридона Тримифунтського.

Прості люди прозвали його Спиридон Сонцеворот, і вважали, що він рухає сонце. І допомагає людям бути ближче до світила.

Традиції та обряди

У цей день належить віддавати почесті сонцю, молитися святителю Спиридону про те, щоб дарував більше сонячних і теплих днів, розганяв темряву і хвороби.

Ніхто не працював. Всі нові справи залишали на наступний рік. Решту справ намагалися закінчити до Спиридонового дня.

Вдень люди розважалися, влаштовували гуляння, ходили в гості, пекли частування. Влаштовувалися ярмарки. Особливо важливо було спекти коровай круглий, як сонце і з хрестом. Частування мали скуштувати всі, хто приходив у гості. Коровай вважався цілющим і захищав від злих сил.

Щоб удома був достаток, на порозі залишали наточену сокиру. Робив це господар будинку. А господиня годувала курей, та обов'язково з правої руки, щоб неслися краще.

Увечері на високих пагорбах розпалювали багаття, співали пісні і водили хороводи. Так закликали сонце, показуючи дорогу. А в ліс намагалися не ходити. Вважалося, що ведмідь може прокинутися.

З настанням ночі розходилися по домівках, і приймалися за ворожіння. А вранці виходили зустрічати світанок. У цей день зрізали в саду вишневу гілку і ставили в воду. Якщо до Різдва гілка розквітала, рік буде врожайним.

Прикмети

Прикмети на Спиридона пророкують погоду на літо і на урожай. Багато прикмет, пов'язаних з сонцем.

  • Якщо до заходу сонце стає червоним, наступний день буде непогожим.
  • Якщо птахи збирають пух у своїх гніздах, бути морозам.
  • Звідки вітер на Спиридона дме, звідти ще 40 днів буде дути.
  • Якщо погода сонячна, то і на Святки така ж буде.
  • Якщо вранці хмара з'явилася, то весна рано прийде.
  • Урожай буде хорошим, якщо мінливий вітер.
  • Хмари проти вітру пливуть, значить піде сніг.
  • Закоханим парам на Спиридона не можна сваритися. Інакше ніколи не помиряться.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *