24 січня — день святого Феодосія: історія, традиції та прикмети свята

Православні християни 24 січня згадують преподобного Феодосія Антіохійського. Дата за народним календарем називається день Феодосія або Федосій-весняк, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Феодосій?

Проживав Феодосій в V-VI століттях, родом походив зі знатного сімейства, але замість всіх земних благ і багатства обрав шлях чернецтва. Він усамітнився в пустелі, де збудував собі хатину.

Займався обробкою землі, на якій вирощував зерно та овочі для прожитку. Його шия, руки та поперек постійно були закуті в металеві вериги. Волосся він не підстригав і відпустив його до землі.

Коли люди дізналися, що у пустелі живе Феодосій, почали тягнутися до нього. Незабаром його невелика хатина зросла в монастирську обитель. Існує легенда про скоєне Феодосієм диво. Неподалік від монастиря знаходилась суха скеля.

Одного разу Феодосій ударив жезлом по ній і в цьому місці пробилося джерело води, яку згодом використовували мешканці монастиря.

Феодосій прожив 105 років і тихо, мирно пішов з життя.

Які на цей день існують традиції та обряди?

На Русі в день Феодосія жінки з ранку починали з випічкою пирогів з начинкою із зелені. Але їсти їх треба було, не розрізаючи на скибочки. Всі домочадці відламували собі шматочок і їли.

Наші предки вірили, що взявши в руки ніж сьогодні, можна нанести образу сонцю. Навіть хліб, який купили або спекли 24 січня, намагалися не починати в цей день, терпіли до завтра.

Обов'язково в день Феодосія йшли паритися в лазню, щоб вигнати з тіла негатив і хвороби. Добре б сьогодні житло окурити та захистити від злих духів. А щоб до малюків нечисть не чіплялася, їх 24 січня було заведено загортати у звірині шкури.

Слов'яни вірили, що в день Феодосія за поведінкою домашніх вихованців можна передбачити подальші події в житті господарів. Якщо у цей день у вікно стукала пташка, то вона несла благі вісті.

Якщо у кота сьогодні настрій буркотливий, а собака з ранку до вечора скиглить, це віщує хворобу господарям. Поганий знак, якщо 24 січня до двору чужий кіт прибився — скоро отримаєте звістку про чиюсь смерть.

На цей день у слов'ян існував ряд заборон: грошей не займали, волосся з нігтями не підстригали. Згідно з народним повір'ям, хто порушить заборону, той протягом трьох місяців буде жити боржником і в нужді.

Жінкам треба ретельно стежити за аксесуарами для волосся, якщо гребінь, шпилька або обруч з голови впаде, то мігрені і сильні головні болі замучать.

Намагайтеся, щоб сьогодні вам в око не потрапила смітинка, це прикмета до раннього погіршення зору.

У сьогоднішній наряд обов'язково додайте хоч одну штучку червоного кольору. На Русі існувало повір'я — щоб відвести від себе вроки, а також привернути удачу зі здоров'ям, треба 24 січня одягнутися в якусь червону річ. Це пов'язано з сонечком, яке з кожним днем на небі все вище піднімається, і з талісманом дня — червоним агатом.

Слов'яни в цей день ставилися до сонця з особливою повагою — пальцем не тикали, спиною не поверталися, і вже тим більше не плювали. Люди вірили, що світило може образитися, перестане тепло і світло на землю проливати.

У давнину рукодільниці з дня Феодосія бралися за вишивку рушників, на яких зображували сонце. Якщо потім витиратися таким рушником, то можна від різних недуг позбавлятися.

Серед інших відтінків, червоний найбільш зухвалий і помітний. Він символізує рішучість і агресію, тривогу і владу, ворожнечу, багатство, сексуальність, мудрість, гріховність і красу.

Слов'яни пов'язували з червоним кольором безліч забобонів і прикмет:

1. Якщо наречена надягне на весілля червоні туфлі, значить, такий подружній союз буде міцним і щасливим, повним пристрасті.

2. Взуття червоного кольору — кращий захист від усілякого негативу (адже він у землі накопичується). Якщо на людину буде спрямована зла енергетична атака, то перший удар візьме на себе червоне взуття і відведе від свого власника погане.

3. Купівля червоного взуття віщує зустріч своєї другої половинки. А якщо таке взуття втратити, то доведеться назавжди розпрощатися з улюбленим. Коли просто приміряли червоне взуття, але не купували, чекайте появи нового залицяльника.

Прикмети погоди на 24 січня

  • На найближчі дні погоду визначають по тому, як 24 січня поводитися домашня худоба. Корова трясе ногами — до сильного похолодання. Овечки забилися в кут, бекають і неспокійно поводяться — до негоди; а якщо вони між собою б'ються, то чекайте сильного вітру.
  • Прихід весни очікується ранній, але буде багато дощів, якщо в день Феодосія тепло. Народ на цей рахунок навіть приказку придумав: «Феодосієве тепло ранню весну привернуло».

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *