Як українську мову знищували протягом 400 років

Історія русифікації України

9 листопада ми відзначаємо День української писемності та мови. Наша солов’їна подолала складний шлях до цього свята — вона пройшла крізь численні злочинні укази та геноцид над її носіями. З початком повномасштабного вторгнення серед українців зросла цікавість до нашої історії та культури, тож сьогодні ми підготували для вас хронологію лінгвоциду української мови.

Як українську мову знищували протягом 400 років0

1622 рік — наказ царя Михайла Романова з подання Московського патріарха Філарета спалити всі примірники надрукованого в Україні «Учительного Євангелія» Ставровецького.

1688 рік — московський патріарх Іоаким наказав спалити на вулицях Москви «Вінець Христов» Антонія Радивиловського, твори Петра Могили, Лазаря Барановича та Інокентія Ґізеля.

1696 рік — польський Сейм запровадив польську мову в судах Правобережної України.

1720 рік — указ Петра I про заборону книгодрукування українською мовою і вилучення українських текстів із церковних книг.

1729 рік — наказ Петра II переписати російською мовою всі державні постанови і розпорядження, що були написані українською мовою. Закриття українських шкіл.

1731 рік — вилучення з українських церков книг українського друку та заміна їх на московські видання, запроваджується викладання у колегіумах виключно російською мовою. У таємній інструкції імператриця Анна Іванівна наказала перешкоджати українцям одружуватися з поляками та білорусами.

Як українську мову знищували протягом 400 років1

1763 рік — указ Катерини II про заборону викладання українською мовою в Києво-Могилянській академії.

1769 рік — заборона Синоду РПЦ друкувати та використовувати український буквар.

1775 рік — знищення Запорозької Січі та закриття українських шкіл при полкових козацьких канцеляріях.

1780 рік — спалення бібліотеки Києво-Могилянської академії — однієї з найбагатших в Україні, де зберігалися книги часів Київської Русі.

1789 рік — розпорядження Едукаційної комісії польського Сейму про закриття всіх українських шкіл.

1804 рік — спеціальний царський указ забороняє всі україномовні школи.

1817 рік — запровадження польської мови в усіх народних школах на заході України.

1832 рік — реорганізація освіти на території Правобережної України на загальноімперських засадах з переведенням навчання на російську мову.

1847 рік — розгром Кирило-Мефодіївського товариства й посилення жорстокого переслідування української мови та культури, заборона творів Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Миколи Костомарова та інших.

1859 рік — Міністерство віросповідань та наук Австро-Угорщини здійснює спробу замінити українську кириличну абетку латинською у Східній Галичині та Буковині.

1862 рік — закриття безоплатних недільних українських шкіл для дорослих на території України, підконтрольній Російській імперії.

Як українську мову знищували протягом 400 років2

1863 рік — Валуєвський циркуляр, який забороняє друкувати україномовну духовну і популярно-освітню літературу.

«Жодної окремої малоросійської мови не було і бути не може», — сказано в документі.

1864 рік — Статут про початкову школу, згідно з яким навчання має бути організовано виключно російською мовою.

1869 рік — запровадження польської як офіційної мови освіти й адміністрації Східної Галичини.

1876 рік — Емський указ Олександра II, який забороняє українські сценічні вистави, а також не лише друкувати, а й ввозити з-за кордону будь-яку україномовну літературу.

1881 рік — заборона викладати у народних школах та виголошувати церковні проповіді українською мовою.

1884 рік — заборона Олександром III українських театральних вистав у всіх губерніях.

1888 рік — указ Олександра III, що забороняє вживання української мови в офіційних установах і хрещення українськими іменами.

1892 рік — заборона перекладати книги з російської мови українською.

1895 рік — заборона Головного управління у справах друку видавати дитячі українські книги.

Як українську мову знищували протягом 400 років3

1900-ті роки — вилучення з текстів слів «Україна», «український», «Запорозька Січ», «козак» та інших.

1910 рік — закриття урядом Столипіна всіх українських культурних товариств та видавництв, заборона читати лекції українською мовою та відкривати будь-які неросійські клуби.

1911 рік — постанова VII дворянського з’їзду в Москві про виключно російськомовну освіту й неприпустимість вживання інших мов у школах Росії.

1914 рік — указ Миколи II про скасування української преси та заборона відзначати 100-річчя з дня народження Тараса Шевченка.

1922 рік — проголошення «теорії» боротьби в Україні двох культур — міської (російської) та селянської (української), в якій повинна перемогти перша.

1924 рік — закон Польської республіки про обмеження вживання української мови в адміністративних органах, судах та освітніх закладах на підконтрольній полякам території України.

1926 рік — лист Сталіна із санкцією на боротьбу проти «національного ухилу», початок переслідування діячів «українізації».

1933 рік — телеграма Сталіна про «припинення українізації». Знищення української інтелігенції, зокрема й письменників, вилучення з українського правопису літери «Ґ».

1938 рік — постанова «Про обов’язкове вивчення російської мови в школах національних республік і областей».

Як українську мову знищували протягом 400 років4

1947 рік — операція «Вісла» та розселення українців з етнічних українських земель «урозсип» між поляками у Західній Польщі для прискорення їхньої полонізації.

1961 рік — проголошення політики «злиття націй», що означало тотальне зросійщення народів Радянського Союзу.

1970 рік — заборона захисту дисертацій українською мовою.

1974 рік — постанова «Про підготовку до 50-річчя створення Союзу Радянських Соціалістичних Республік», у якій вперше проголошується створення «нової історичної спільноти — радянського народу».

1978 рік — постанова «Про заходи щодо подальшого вдосконалення вивчення і викладання російської мови в союзних республіках».

1984 рік — запровадження підвищеної заробітної плати вчителям російської мови порівняно з учителями української.

1989 рік — постанова про «законодавче закріплення російської мови як загальнодержавної».

1990 рік — прийняття Верховною Радою СРСР Закону про мови народів СРСР, де російській було надано статус офіційної.

Як українську мову знищували протягом 400 років5

З 2014 року на окупованих та анексованих Росією українських територіях люди зазнавали переслідувань за українську мову, українська література та книги з історії України знищувалися, а заклади освіти деукраїнізувалися.

Після початку повномасштабної війни на тимчасово окупованих територіях «адміністрація» змушує вчителів проводити навчання виключно російською мовою, місцеве населення зазнає гонінь і катувань.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *