5 книжок про Голодомор

У День пам’яті

Голодомор — геноцид української нації в 1932-1933 роках. Його скоїло керівництво СРСР — хотіло приборкати українців, які масово чинили спротив колективізації та повставали проти режиму. 

«Класичний приклад радянського геноциду, його найдовший і найширший експеримент русифікації, а саме — винищення української нації», — так назвав Голодомор польський юрист єврейського походження Рафаль Лемкін.

Сталінський режим здійснив масове вбивство українців через високі плани державних хлібозаготівель та примусове вилучення у людей землі, майна та їжі. 

«Навесні 1933 року смертність в Україні набула катастрофічних масштабів. Пік Голодомору припадає на червень. Тоді щодоби мученицькою смертю помирало 28 тисяч осіб, щогодини — 1168 осіб, щохвилини — 20», — зазначено на сайті Національного музею Голодомору-геноциду.

До 90-х роковин Голодомору зібрали 5 книжок. У них — свідчення очевидців, дослідження та художні втілення образу української сім’ї в часи геноциду.  

«Марія». Улас Самчук

Роман Уласа Самчука — перший в українській літературі твір про Голодомор 1933 року. Головна героїня Марія народжується у звичайній українській сім’ї та змалку втрачає батьків. Дівчина бореться за своє життя — і, зрештою, виходить заміж і стає мамою. Усе налагоджується — допоки не розпочинається насильницька колективізація. «Найстрашніша смерть — це смерть від голоду», — каже Марія. На очах головної героїні заможне село часів її дитинства вимушено збирає крихти зерна, щоб якось вижити. 

5 книжок про Голодомор0

«Жовтий князь». Василь Барка

Василь Барка зберіг спогади брата про Голодомор. Потім упродовж 25 років ретельно збирав розповіді очевидців геноциду. Усе це стало основою для «Жовтого князя» — роману про трагедію родини Катранників, в якій через насильницьку колективізацію живим залишився тільки молодший син Андрій. І хоч розповідь сповнена страшних подробиць Голодомору, герої залишаються вірними селянській та загальнолюдській моралі. 

5 книжок про Голодомор1

«Пам‘ять роду»

«Пам’ять роду» — це 16 історій родин, які засвідчили Голодомор. Вони змогли вижити в часи геноциду — тож тепер розповіли про горду, сильну Україну до початку колективізації та поділилися спогадами про початок 30-х років. «Ми дивилися в очі українців, які жили за сто років до нас, і бачили Україну, якою вона могла б бути, якби не більшовицька окупація. І якою вона може бути — якщо ми зараз цього захочемо», — розповідає упорядниця книжки та співробітниця УІНП Наталія Позняк-Хоменко.

5 книжок про Голодомор2

«По той бік себе». Ірина Рева

Голодомор досі впливає на життя українців. Про це розповіла психологиня Ірина Рева у книжці «По той бік себе». Авторка дослідила соціально-психологічні й культурні наслідки геноциду. Занижена самооцінка, нездатність до боротьби, прагнення «не висовуватися» і «не йти проти начальства», патерналізм, пошук «сильної руки» і того, хто «прийде і порядок наведе» — це не лише комплекси, притаманні окремим людям. Це — програма виживання, яка виробилася в українців внаслідок Голодомору. 

5 книжок про Голодомор3

«Жнива скорботи: радянська колективізація і голодомор». Роберт Конквест

Праця британського історика Роберта Конквеста вийшла 1986 року — тоді в багатьох країнах Заходу навіть не визнавали Голодомор. «П`ятдесят років перед тим, як я почав писати ці рядки, Україна та українські, козацькі й деякі інші землі на схід від неї — територія з майже сорокамільйонним населенням — нагадували один величезний Берген-Бельзен», — написав автор у передмові. Автор розповів про геноцид українського народу, спираючись на документальні джерела.

5 книжок про Голодомор4

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *