10 відмінностей між школами України та США

Маловідомі деталі про американську систему освіти 

У сучасних реаліях багатьом українцям доводиться віддавати своїх дітей до європейських та американських шкіл, щоб забезпечити їм безперервну освіту та соціалізацію. У навчальних закладах США є деякі принципові відмінності, які можуть стати для вас несподіванкою.

Олег Оксюк, український підприємець та засновник школи All Right, з 2013 по 2020 роки проживав з родиною в США, де виховував двох дітей. Він ділиться враженнями про американські школи.

10 відмінностей між школами України та США0

Школа — для спілкування, а не для знань

Це стосується молодшої школи — з першого по п’ятий класи в США фокус саме на соціалізації дітей, на тому, щоб їм було цікаво, а не, наприклад, на вивченні математики. Також дітей вже з перших класів навчають робити круті презентації.

Непублічні оцінки

На відміну від наших шкіл, в Америці не прийнято публічно робити зауваження учням чи оголошувати оцінки перед класом — всі результати навчання надаються індивідуально, і навіть однокласники не знають, хто як навчається.

Позитивна мотивація 

Навіть якщо дитина не має успіхів у навчанні, викладачі завжди знайдуть, за що її похвалити — за спортивні досягнення, зацікавленість в музиці тощо. Винятком може бути лише порушення дисципліни — до бійок між учнями або недотримання правил безпеки ставлення дуже серйозне.

10 відмінностей між школами України та США1

Менше уваги до технічних спеціальностей

В Україні більш поглиблене вивчення технічних дисциплін — складну математику вивчають всі, хоча і не всі її розуміють. В американських школах більшість дітей вивчає спрощену і доступну програму, а складна математика — лише для тих, хто добре склав іспит і зацікавлений в її вивченні.

Деякі предмети не обов’язкові

Школа поділяється на молодшу (1-5-й класи), середню (6-8-й класи) та старшу (9-12-й класи). Вони розташовані в окремих будівлях: молодших шкіл багато, вони зазвичай розташовані ближче до будинку; середніх — менше, а старших — ще менше, і туди дітям зазвичай потрібно їздити транспортом. Когось возять батьки, але багато учнів старших класів самі приїздять до школи на автомобілях.

У молодшій школі, як і в Україні, класний керівник викладає всі предмети, від учнів менше вимагають і більше уваги приділяють їхній соціалізації. Фізика, хімія та біологія в молодшій школі об’єднані в один предмет — «природничі науки». А от середні та старші школи більше схожі на наші університети — у них зазвичай навчається декілька тисяч учнів, в кожного з яких свій розклад предметів. З обов’язкових — історія США, англійська мова та математика (хоча з чотирьох років старшої школи обов’язково вивчати математику лише два). Усі інші предмети — опціональні: з 300 запропонованих дитина має обрати цікаві для себе. Предмети дуже різні, деякі стануть у пригоді в житті — наприклад, кулінарія або фінансова грамотність. Важливо набрати встановлену школою мінімальну кількість предметів, щоб формально закінчити школу та отримати бали для вступу до ВНЗ.

10 відмінностей між школами України та США2

Вартість житла залежить від шкіл

Державні школи в США досить суворо прив’язані до місця проживання, тому вартість житла корелюється рейтингом шкіл: на одній і тій же вулиці вартість деяких будинків може бути на 30% вищою від аналогічних тільки тому, що вони прив’язані до кращої школи. Звичайно, є і приватні школи, навчатися в яких престижно, але досить дорого (близько $3000 за місяць).

Варіативні спортивні заняття

У будь-якій школі фізична культура є обов’язковою. Але замість загальної фізкультури можна обрати активність, що подобається дитині: легку атлетику, лакрос, плавання, американський футбол, стрибки у воду тощо.

«Мій старший син ходив спочатку на загальну фізкультуру, але згодом зрозумів, що є багато цікавіших альтернатив, тому часто змінював види спорту: сподобалось бігати милю (≈1,6 км) на легкій атлетиці, спробував свої сили в престижному американському футболі, а також цілий рік займався стрибками у воду з метрових та триметрових вишок — навіть взимку, хоча температура повітря в Каліфорнії часом опускалася до нуля», — згадує Олег Оксюк.

10 відмінностей між школами України та США3

Батькам до школи заходити не можна

Дорослих до будівлі школи не пускають, виняток — батьківські збори або концерти чи змагання після уроків. За всіма запитаннями потрібно звертатись до офісу директора, де працюють і секретарі школи. Якщо необхідно поспілкуватися з вчителем — можна призначити зустріч через офіс директора або написати вчителю на електронну пошту.

Школи не мають права дискримінувати батьків 

Усі платні активності в державних школах мають бути доступними для малозабезпечених сімей. Якщо родина не може оплатити участь в якомусь заході — ці витрати покриває держава або інші батьки.

«Син полюбляє музику, тому в старшій школі він хотів грати в джазовому колективі. Обов’язковою умовою для занять музикою є один рік участі в marching band — маршувальному оркестрі. Шоу має дуже ефектний вигляд — як відкриття Олімпійських ігор: на нього виходить команда з 300 учасників з різними музичними інструментами, прапорами та декораціями. Участь у такому оркестрі коштує $1500 на навчальний рік. Зазвичай ці витрати покриваються державою, але в нашому випадку в місті не вистачило бюджету, тому інструменти, декорації та все необхідне купували коштом батьків. Якщо родина малозабезпечена — платити не обов’язково; витрати покриваються іншими сім’ями, і це навіть не піддається розголосу — ніхто не знає, хто платив, а хто — ні», — ділиться Олег.

10 відмінностей між школами України та США4

Америка — країна емігрантів

Багато дітей, приходячи до школи, зовсім не знають англійської мови, але дуже швидко її опановують — зазвичай наприкінці першого навчального року діти вже вільно спілкуються англійською та почувають себе впевнено в колективі. У деяких школах є додаткові заняття з англійської, але вони приносять набагато менше результату, ніж просте перебування дитини в англійськомовному середовищі та спілкування з друзями.

У США немає окремих шкіл для діаспор, всі діти емігрантів мають відвідувати звичайні американські школи. У молодшій школі адаптація завжди проходить легше, ніж в середній чи старшій, адже програма значно простіша.

«Коли ми переїхали до Америки, моя п’ятирічна донька вивчила англійську набагато швидше, ніж ми, дорослі, в яких вже була на той момент певна база знань. Сильно з цим допомогли мультфільми, які вона дивилась лише англійською мовою. Син пішов до четвертого класу і спочатку, звичайно, нічого не розумів, що відобразилося на оцінках. А вже за пів року підтягнув англійську настільки, що став майже відмінником та отримав грамоту за найшвидший прогрес в оцінках. Саме тоді я зрозумів, наскільки важливо не зубрити правила і граматику, а просто спілкуватися, споживати контент англійською, інтегрувати мову в повсякденне життя дитини, — ділиться власним досвідом Олег Оксюк. — Саме цей досвід і надихнув мене на створення власної школи англійської мови для дітей — мене вразило, наскільки швидше діти засвоюють нову мову в ранньому віці, якщо їм цікаво. В американських школах дітям дійсно цікаво — там безліч позашкільних занять, гуртків, театрів, музичних колективів. Не дивно, що багато дітей проводять у школі весь день».

10 відмінностей між школами України та США5

Американська модель освіти дійсно має свої особливості, які варто враховувати у випадку еміграції до США. У суспільстві поширена думка, що американські школи не дають серйозних знань. Натомість вони пропонують більше свободи вибору та можливість розвивати таланти й навички дитини.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *