Що таке білий шум і чому він допомагає заснути

Білий шум для деяких людей — обов'язкова умова гарного сну. Багато хто не може поринути у нічні мрії, якщо на тлі не звучить знайоме «ш-ш-ш». Але чому заміна повсякденних звуків іншим шумом так чарівно діє на нас? І якого кольору може бути шум?

Ідея замінити один шум іншим, щоб краще спалося, здається смішною. Який в цьому сенс? "Я не можу заснути через сторонні звуки, тому включу-но я інший сторонній звук». Дивно. І тим не менше багато людей запевняють, що не здатні нормально засипати без білого шуму. А деякі компанії навіть продадуть вам пристрій, що відтворює оптимізовані шуми для кращого сну. Що ж не так з нашим мозком і вухами?

Коротка відповідь: білий шум звучить краще. Принаймні для деяких з нас, інформує Ukr.Media.

А тепер довга відповідь. Білий шум — це стаціонарний шум, спектральні складові якого рівномірно розподілені по всьому діапазону задіяних частот.

Нічого не зрозуміло? Уявіть собі оркестр з величезною кількістю музикантів, кожен з яких грає по ноті. Цей оркестр одночасно охоплює всі-всі звуки, доступні людському вуху. Ось що таке білий шум.

Коли ви прокидаєтеся від якогось звуку, це не сам звук винен. Вас будить зміна звукового фону, неузгодженість, що виникла. Білий шум блокує подібні різкі зміни, ніби захищаючи вас від несподіваних звуків.

"Найпростіша версія полягає в тому, що слух постійно працює, навіть коли ви спите", — пояснює Сет Горовіц (Seth Horowitz), нейробіолог і письменник.

Саме тому більшість людей вважає за краще слухати білий шум, що генерується якимось пристроєм, а не хропіння чоловіка.

Що ж, схоже на правду. Якщо вам не подобається саме білий шум, спробуйте послухати шуми інших кольорів.

Наприклад, є рожевий шум. Його ще називають миготливим. Він схожий на білий, але його частоти вищі. Він буває корисний для тих, хто страждає від шуму у вухах. Рожевий шум може допомогти заснути тим людям, для яких білий шум неприємний.

Червоний (коричневий, броунівський) шум називають ще шумом п'яної ходьби. На слух він здається більш "теплим" в порівнянні з білим. Закони змішування кольорів, до речі, не працюють, якщо йдеться про шуми.

Є синій шум.

І ще фіолетовий шум.

Якщо змішати коричневий і фіолетовий шуми, вийде сірий. Він сприймається людським вухом як рівномірний, але насправді його спектр містить великий провал на середніх частотах.

Безумовно, далеко не всім подобаються такі шуми. Деяких людей вони, навпаки, роблять чутливішими до фонових звуків. Мабуть, хтось із нас схильний вихоплювати окремі ноти з нескінченного шуму, а хтось чує його як заспокійливий потік.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *