Цікава історія: найвідоміші стіни світу всіх часів

Вони захищають і розділяють, оберігають і ізолюють, їх дбайливо реставрують або безжально руйнують. Одні стали втіленням сили і безпеки, інші – символами розбіжностей, інформує Ukr.Media.

Розповідаємо про те, де і навіщо люди будують стіни.

Хорватська велика стіна: зберігач солі

Значна кам'яна стіна оточує два маленьких містечка – Стон і Малі-Стон, але вона не стільки захищала ці поселення, скільки соляні озера. Сіль на півострові Пельєшац добували ще римляни, а в XIV столітті Дубровницька Республіка викупила ці землі в Італії і приступила до будівництва стіни, щоб захистити солеварні від домагань венеціанців.

Широкий кам'яний пояс з 40 вежами й трьома великими фортецями виглядав більш ніж переконливо, і спроби ворогів захопити родовища солі припинилися.

Хорватська велика стіна захищала соляний промисел Стону аж до початку XIX століття, коли Дубровницьку Республіку Наполеон завоював. Споруда сильно постраждала від трьох землетрусів, багато веж було зруйновано, але майже 6 із 7 км стіни вдалося відновити. Після багаторічної реконструкції на ній навіть проводиться стонский марафон, а сіль за стіною добувають й досі.

Велика стіна Кумбалгарх, Індія: неприступна висота

Це укріплення не випадково називають Великою Індійською стіною: воно вважається другим за безперервною протяжністю після Великої Китайської стіни. Велетенську стіну з масивними воротами для захисту середньовічного форту Кумбалгарх будували за проектом індійського правителя князівства Мевар Махарани Кумбхи більше століття, і багато років вона надійно захищала фортецю від військ Великих Моголів. По стіні могли проїхати в ряд вісім вершників, а 700 бастіонів побудовані так, що до них неможливо приставити сходи. Форт жодного разу не був узятий силою, але не встояв перед хитрістю: він упав тільки тоді, коли зрадник отруїв воду в криницях Кумбалгарха.

Зараз форт Кумбалгарх відкрито для відвідування: всередині можна побачити сотні стародавніх храмів, а зі стін фортеці відкривається панорама гірських хребтів і пустелі Тар. Щороку тут проводиться триденний фестиваль з концертами, конкурсами та світловими шоу.

Стіни Саксайуамана, Перу: таємниця давніх цивілізацій

У вчених до цих пір немає точної відповіді на питання про те, хто, коли і навіщо побудував в Андах цитадель Саксайуаман. Фортеця стоїть поруч з колишньою столицею Імперії інків – Куско, і, за найпоширенішою версією, її збудували для захисту цього міста. По схилу пагорба один над одним піднімаються три зигзагоподібні стіни, складені з багатотонних кам'яних блоків з такою філігранною точністю, що через щілину між ними не проходить навіть аркуш паперу. Однак з флангів потужні стіни повністю відкриті, тому деякі історики сумніваються в тому, що Саксайуаман був оборонним укріпленням. Є думка, що зубчасті стіни – сліди більш ранній і високорозвиненої цивілізації, а інки просто використовували їх як захист, щоб протистояти конкістадорам. Здобувши перемогу, іспанці перетворили фортецю в каменоломню і розібрали частину будівель, але стіни Саксайуамана пережили не тільки Конкісту, але і безліч землетрусів.

Побачити загадкові стіни можна під час відвідування Куско, а 24 червня в Саксайуамане проводиться Інті Раймі – фестиваль Сонця.

Стіни Великого Зімбабве: будинок як фортеця

Над безкрайною африканської саваною височіють залишки кам'яних стін Великого Зімбабве – рідкісне видовище для Південної Африки, де житла будували з глини і соломи. В незвичайному місті місце проживання кожної сім'ї захищала власна стіна, а головне будинок оточували відразу кілька концентричних огорож. Зовнішня еліптична стіна, складена з важких гранітних блоків, досягає 100 м в діаметрі та 5 м в ширину.

Всі споруди Великого Зімбабве побудовані без розчину, тут не знайти прямих ліній і кутів, а за формою вони нагадують дерев'яні огорожі африканських селищ. У Середні століття місто процвітало: тут видобували та обробляли золото, мідь та залізо, прокладали зрошувальні канали, видовбували в скелях колодязі. Але з середини XV ст. починається занепад Великого Зімбабве, про причини якого історики поки тільки здогадуються. Серед версій – розпад держави з-за боротьби за владу і припинення торговельних зв'язків з узбережжям.

Зараз кам'яні стіни – частина національного пам'ятника Великий Зімбабве. Тут є кемпінги та інформаційний центр, в якому можна замовити екскурсію ($6) або просто купити картку і самостійно побродити по руїнах стародавнього міста.

Адріанів вал, Велика Британія: римський слід на британській землі

Античне оборонне укріплення простягнулося через усю Північну Англію, від Ірландського до Північного моря. Вал збудували за наказом імператора Адріана для захисту римських провінцій у Британії від набігів нескорених піктів і бригантов, які жили на території сучасної Шотландії і Північної Англії.

Сім років над зведенням стін з каменю і торфу працювали солдати трьох римських легіонів, сотні землекопів і каменотесів. У результаті в самому вузькому місці острова виріс вал триметрової ширини з вежами і сигнальними вежами. З північної сторони уздовж стіни вирили глибокий рів, з південної проклали військову дорогу. Будували на совість і століття, і все ж пікти тричі проривалися крізь вал і руйнували його, а з відходом римлян він був остаточно покинутий. Місцеві жителі розбирали стіну на камені, щоб будувати будинки, а найбільше Адріанів вал постраждав під час прокладання дороги в XVIII столітті. До наших днів зберігся фундамент і окремі фрагменти захисної стіни, а також три фортеці.

Зараз у південній частині валу працюють два музеї, в яких зібрані античні артефакти, наприклад, дерев'яні таблички із записами про постачання і склад римського війська.

Стіна Плачу, Ізраїль: символ віри

Більше 2000 років тому навколо гори, на якій стояв Єрусалимський храм, за наказом юдейського царя Ірода Великого спорудили міцну кам'яну стіну. Вона служила опорою для земляного насипу, з допомогою якої розширювали територію, прилеглу до Другого храму – його звели в 516 році до н. е. на місці зруйнованого Першого Єрусалимського храму, збудованого ще за Соломона. Західна частина давньої огорожі стоїть до сих пір, і на івриті її так і називають – Західною стіною. А Стіною Плачу це місце назвали араби, бачачи, як юдеї приходять сюди і оплакують Другий храм, зруйнований римлянами 70 року н. е.

Стіна складена з вапнякових брил вагою від 2 до 8 т без скріплюючого розчину, а міцність конструкції забезпечує точна і щільна укладка блоків. Приблизно на третину споруда приховано під землею: над поверхнею піднімаються лише 28 з 45 рядів кладки.

Вже 300 років до Стіни Плачу з'їжджаються євреї з усього світу, щоб помолитися і попросити про виконання бажань. Щороку паломники залишають між її камінням близько мільйона записок з проханнями про найпотаємніше. Листи до стіни доставляє Пошта Ізраїлю», а інтернет-сервіси навіть пропонують передати прохання онлайн.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *