19 трендів, які кардинально змінять життя людства наступні 10 років

Яким буде світ у 2030 році? Аналітики Українського інституту майбутнього в рамках підготовки доповіді Економіка-2030 виділили ряд тенденцій, які якісно змінять життя людства в наступні 12 років. Думаємо, що читачам буде цікаво дізнатися, що це за тенденції, інформує Ukr.Media.

Чисельність населення у світі буде зростати

Відповідно, зростатиме потреба в якісних продуктах харчування, одязі, енергії, гаджетах, ліках і т. д.

З'являться нові хвороби, будуть проблеми з водопостачанням, виникне потреба в нових технологіях щодо забезпечення продовольством. Через збільшення людей і споживання ресурсів загостриться проблема забруднення навколишнього середовища.

Народжуваність в розвинених країнах буде падати, але кардинально збільшиться тривалість життя. У країнах, навпаки, населення буде молодіти. В результаті чого ми очікуємо серйозний глобальний соціальний дисбаланс.

Тренд на урбанізацію в найближчі 10 років продовжиться. Це призведе до концентрації агресії у містах і одночасно породить зворотний процес. У пошуках спокою і тиші люди будуть розсіюватися, жити в окремих безпечних резерваціях, з повним самозабезпеченням ресурсами і енергією.

Турбота про довкілля змінить структуру попиту на первинні енергоресурсиВідбуватиметься витіснення вугілля газом, закриття вугільних електростанцій. Попит на газ буде рости швидше, ніж на нафту.

Поновлювані джерела енергії стануть найбільш швидкозростаючим енергоресурсом. Електрогенерація забезпечить половину приросту споживання первинної енергії. Частка електромобілів істотно зросте, але до 2030-их вони не зможуть витіснити автомобілі з традиційними двигунами внутрішнього згоряння.

Почнеться масова міграція народів з «бідного» Півдня на «багату» Північ, зі Сходу на Захід Люди почнуть тікати не від воєн або штучно створених конфліктів, а через клімат, наприклад, через нестерпну спеку, або екологію, отруєння річкових вод і т. д.

На зміну гегемонії однієї держави (США) прийде регіоналізація

У світі будуть виникати нові центри сили, окремі держави будуть претендувати на роль регіональних або субрегіональних лідерів. Це повністю змінить ставлення в регіонах і в світі. Маленькі держави зможуть кидати політичний виклик великим впливовим країнам, наприклад, США, Північній Кореї.

Ризики глобальної війни залишаються високими

Геополітична напруга буде посилюватися внаслідок демографічних факторів. Чисельність населення зростає, і, хоча їжі стає більше, нерівномірний розподіл ресурсів у світі буде викликати конфлікти і створить загрозу третьої світової війни.

Потенційні локації військових конфліктів: Близький Схід, Червоне море, Перська затока, Палестина, Туреччина, Росія.

Приватності буде менше, контролю з боку держави – більше

Буде розширюватися глобальна система контролю – через інтернет, через появу глобальної супутникової WI-FI мережі, яка відкриє доступ практично до кожної людини, гаджету, держ. органу, реєстру, транспортного засобу.

Інтернет речей дозволить мати інформацію про будь-яку людину. В розвинених країнах і, в тому числі в Україні, кожен громадянин буде мати електронне громадянство. Достатньо буде мати одну картку, яка буде платіжною карткою та паспортом, і, наприклад, пропуском одночасно. Більшість комунікацій з держорганами буде проходити через електронний кабінет.

Створення доданої вартості буде перетікати в цифрові сектори (IT, онлайн-торгівля, інтернет-банкінг, електронні платежі, сервіси з надання онлайн-послуг, інтернет-реклама, інтернет-ігри тощо)

За даними Digital Spillover, у 2016 р. обсяг цифрової економіки склав 11,5 трлн дол., її частка у світовому ВВП – 15,5%. У розвинених економіках показник варіюється від 10% до 35% ВВП, в країнах, від 2% до 19%.

Частка цифрової економіки в світовому ВВП, 15,5%

Витрати на інформаційну безпеку будуть стрімко рости

Кіберзагрози – один з найголовніших викликів цифрової економіки. У перспективі 10 років хакерські атаки будуть тільки зростати, а бізнес і держ. організації – активно нарощувати витрати на продукти та послуги у сфері кібербезпеки.

Інтернет речей змінить повсякденне життя людини

До інтернету буде підключено практично все: від персональних гаджетів (годинник, фітнес-браслети) і дитячих іграшок до ліжка, кавоварки та системи опалення будинку.

Розумні девайси створять повний комфорт для домовласників.

Наприклад, система регулювання клімату встановить температуру і рівень вологості в спальні в відповідності з пульсом і серцебиттям господаря. Розумна мультиварка приготує вечерю. Холодильник утилізує продукти, у яких закінчився термін придатності. Система захисту від протікання перекриє воду в разі прориву труби. Система безпеки «розумного будинку» дозволить більше не турбуватися про можливих грабіжників або втрачені ключі.

З'явиться одяг з підключенням до інтернету. Стане більше персоналізації і кастомізації.

Буде активно розвиватися віртуальна реальність (VR)

В першу чергу це позначиться на ігровій індустрії, яка вже зростає на 20-30% на рік, медицині, навчанні, тренінгах, бізнес-переговорах.

Наприклад, при проведенні наради кожен з учасників зможе перебувати в будь-якій точці світу, але технології (віртуальні окуляри) дозволять «бачити та відчувати себе тут і зараз, за столом переговорів». Люди не будуть прив'язані до місця.

Основна частина продажів буде здійснюватися онлайн

Візуальний і голосовий пошук товарів, персональна таргетована реклама, віртуальні помічники, 3D-тури і онлайн-примірочні зроблять покупки через інтернет більш легкими. Придбання продуктів харчування і товарів повсякденного користування також будуть зміщуватися з офлайн в онлайн сектор. Це стане в тому числі засобом оптимізації міської логістики.

Покоління Z обирає шерінг – економіку

Люди, народжені з середини 1990-х до середини 2000-х будуть драйвером споживчого попиту у світі до 2030-их. Вони більш підприємливі на відміну від попередніх поколінь, але в той же час більш волелюбні й незалежні від чужої думки. Для них не існує авторитетів. Вони менше зосереджені на накопиченні того, що у поколінь X і Y вважалося цінністю.

Покоління Z обирає економіку спільного споживання (шерінг – економіку): спільне проживання (колівінг), сервіси обміну велосипедами, спільне використання автомобілів (каршерінг), офісів (коворкінг), гаджетів, одягу і навіть їжі (фудшеринг – порятунок продуктів, призначених на викид в інтересах потребуючих). Якщо споживачу вигідно платити за тимчасове використання активу або товару, ніж купувати його, він вибирає перше.

Ринок спільного споживання, за оцінками учасників, може зрости до 2025-ого більш ніж в 20 разів до $335 млрд.

В той же час молодих людей у країнах – арабських, африканських, латиноамериканських – важко віднести до покоління Z. В цих регіонах зовсім інші моделі поведінки. Тому соціальний розрив і дисбаланси будуть серйозною проблемою світової економіки в найближчі 10 років.

Штучний інтелект буде витісняти людей

За оцінками McKinsey & Co, до 2030-ого через розвиток штучного інтелекту і автоматизації процесів 400-800 мільйонів людей опиняться без роботи.

Зникнуть десятки професій. Те, що одного разу створено чи відкрито людиною, буде дублювати робот. Людина буде задіяна там, де потрібні творчість, креатив, нестандартне мислення, емпатія.

Кардинально знизиться роль людини в управлінні транспортом. Машини, авіаційні, морські та інші транспортні засоби будуть автоматизовані, оснащені функцією автопілота. Це підвищить ризики техногенних катастроф, оскільки електронні системи збережуть вразливість. З іншої сторони, налаштування штучного інтелекту будуть спрямовані на ефективну диспетчеризацію транспортних потоків і зниження ризиків.

Дрони будуть використовуватися повсюдно

Дрони (безпілотні літальні апарати) використовуватимуться для відстеження пробок і аварій на дорогах, патрулювання в містах, моніторингу будівель, пошуку злочинців і доказів.

Дрони будуть гасити пожежі, запилювати рослини і вносити добрива, рятувати людей і тварин, доставляти вантажі у важкодоступні райони і просто здійснювати доставку їжі або речей з інтернет-магазину замість традиційних кур'єрів.

Одна з проблем майбутнього – концентрація дронів в одній точці і регулювання потоку в повітрі. Рішенням може стати автоматизована система регулювання при підключенні кожного дрона до глобальної мережі.

Нові технології розширять можливості людини

Екзоскелети (роботизовані костюми) зможуть збільшувати фізичну силу людини, повернуть можливість ходити людям з обмеженими можливостями.

Нейроінтерфейси дозволять миттєво передавати свої думки і образи цифрового пристрою або навіть іншій людині, що багато в чому вирішить проблему комунікацій.

Разом з технологіями віртуальної реальності людина зможе поставити себе на місце іншої людини, наприклад, політичного опонента, біженця, жертви насильства або навпаки злочинця. Це покращить спроможність людей співпереживати і більш усвідомлено ставитися до своїх слів і вчинків.

Біоінженерія дасть нові ліки, паливо, продукти харчування, вирішить проблеми забруднення навколишнього середовища

Світ чекає дуже багато проблем, пов'язаних із зростанням чисельності населення. Їх рішення багато в чому забезпечить біоінженерія.

Наприклад, проблема пошуку донора буде вирішена за рахунок вирощування штучних органів і тканин. Забезпечення інсуліном та іншими препаратами першої черги – шляхом створення синтетичних ліків з модифікованих бактерій.

Важливий сектор майбутнього – генна інженерія бактерій, грибів, водоростей, які будуть розщеплювати старі відходи, у тому числі синтетичні. З'являться нові конструкційні і текстильні матеріали, які будуть розщеплюватися.

Генно-модифіковані бактерії будуть здатні виробляти їжу і ліки, очищати воду і повітря, створювати будматеріали.

Мікроорганізми зможуть перетворювати відходи на паливо для автомобілів.

Внаслідок активного розвитку генної інженерії можливі техногенні катастрофи та поява нових хвороб.

Тривалість життя буде збільшуватися

Розшифровка генетичного коду допоможе раніше виявляти і запобігати захворювання. З'являться імплантуюючі датчики, які будуть відслідковувати стан здоров'я людини і передавати інформацію терапевту. Ліки стануть індивідуальними, з доставкою «точно в ціль».

Генна терапія стане альтернативою протезування і хірургічних операцій, наприклад, по заміні суглобів. Кардинально зросте використання кардіостимулятора.

Поєднання біоінженерії і 3D-друку дозволить створювати тканини для тестування ліків, друкувати штучні кістки, тканини та органи, замінювати не тільки хворий орган, а й просто старий на новий з метою збільшення тривалості життя.

Через те, що люди стануть жити довше, зміниться структура захворюваності. Збільшитися кількість хвороб, пов'язаних з роботою мозку (хвороба Альцгеймера).

Щастя у людей буде менше

Стреси – один із найголовніших ризиків майбутнього. Зростання числа людей і підвищення агресії, у тому числі в інтернеті, будуть провокувати психічні розлади.

Відхід від реального спілкування на користь соціальних мереж і месенджерів буде причиною самотності та пригніченості, особливо серед молодих людей. У свою чергу пошук причетності буде сприяти об'єднанню людей у спільноти за інтересами, їх вплив у суспільстві наростатиме.

Роботизація призведе до втрати роботи переважної частини населення в розвинених країнах. Не маючи можливості самореалізуватися і знайти своє призначення в житті, люди будуть страждати від апатії та клінічної депресії.

Чим більше стресів, депресій, тим більша проблема хімічної залежності. Активно поширюватимуться дешеві синтетичні наркотики. І Україна – одна з країн, через які пролягає маршрут наркотрафіку (з Афганістану, Центральної Азії через Росію до Європи).

Кількість самогубств у світі буде зростати.

Медіа втратять свої початкові функції і перетворяться в інструмент «transmitting information»

Світ увійшов в епоху, де відрізнити правду від фейку практично неможливо. Будь-яку інформацію, будь-яке відео можна підробити. В майбутньому ця тенденція тільки посилиться. З допомогою нових технологій можна буде підробляти голос, міміку обличчя і т. д. Це призведе до кризи основної функції медіа – верифікації інформації. Постане питання про доцільність подальшого існування медіа.

Комп'ютерна відеоіндустрія стане найбільш затребуваною як канал отримання інформації. ТБ і радіо практично «помруть».

Реальність в 2030-ті перевершить очікування. Люди мислять лінійно, зміни відбуваються експоненціально.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *