Як спорт впливає на мозок

Завдяки постійним фізичним вправам можна не тільки "вибудувати" тіло мрії, зміцнити здоров'я, уникнути депресій, але ще і порозумнішати. Але якщо спорт здатний зробити з людини генія, то чому серед відомих спортсменів так мало, наприклад, вчених? Як і скільки тренуватися для користі мозку, давайте розбиратися, інформує Ukr.Media.

Вижив той, хто був у формі

З точки зору еволюції людина розвивалася в умовах, коли її доводилося щодня працювати і долати 19 кілометрів на день, щоб виживати на відкритій місцевості, повної небезпек і ворогів. Наш мозок в процесі розвитку став пластичним саме завдяки мінливості умов життя – потрібно було "перетравлювати" і запам'ятовувати тонни інформації про зовнішній світ: як добувати їжу, як не злякати видобуток, на якого звіра краще не полювати, де сховатися, як розпалити вогонь, що допоможе зняти біль і т. д.

"Ті, хто були не в змозі вирішувати нові проблеми або вчитися на помилках, не виживали досить довго, щоб передати свої гени. У результаті еволюції ми не стали сильнішими, ми стали розумнішими", – вважає професор антропології Смітсонівського інституту походження людини (США).

У цьому процесі людина пройшла величезний шлях і навчилася імпровізувати, співпрацювати, передавати знання, розуміти почуття інших людей. І все це відбувалося в боротьбі за виживання. Як людині це все вдалося, єдиної думки вчених немає, але всі сходяться на тому, що людина рухалася. В умовах сучасного світу людині для виживання прикладати стільки зусиль вже не потрібно: звична робота, близько супермаркет, ввечері включив телевізор, повечеряв.

Рухом "поїмо" і "удобрюємо" організм

Малорухливий спосіб життя призводить до проблем зі здоров'ям, але і впливає на те, наскільки високий ваш рівень когнітивних здібностей.

"З поліпшенням циркуляції крові в тілі створюються нові кровоносні судини, які глибше проникають в усі тканини, що забезпечує доступ до "товарів і послуг" кровоносної системи, включаючи харчування і виведення відходів. Візуалізаційні дослідження показали, що фізичні навантаження сприяють збільшенню об'єму крові в зубчастій звивині – важливої частини гіпокампу, що бере участь в зміцненні пам'яті", – каже Джон Медіна.

Також фізичне навантаження стимулює вироблення BDNF – нейротрофічного фактора головного мозку, який впливає на зростання певних нейронів мозку. Це свого роду добриво, що дозволяє мозку залишатися молодим і здоровим, стимулюючи у мозкових клітин бажання створювати зв'язки один з одним, а також сприяє процесу формування нових. Вчені проводили багато досліджень серед різних вікових груп. І в дітей, і в офісних клерків, і у пенсіонерів результат показував, що чим вище фізична активність людини, тим йому легше даються розумові навантаження, а також він відчуває менше стресу і більше задоволений собою.

– Якщо ви сидите на рівно і займаєтеся лише інтелектуальною діяльністю, то років на 30-40, а може, й усі 50, якщо у вас хороша спадковість, вам вистачить, але, швидше за все, ви швидше втратите інтелектуальну форму. Швидше за все, поки ваші більш рухливі колеги, якщо ви вчений, ще будуть вчити, читати лекції в 70, то ви вирішите піти на пенсію, тому що ви весь цей час не рухалися і мозок у вас став руйнуватися швидше, – вважає журналіст, популяризатор науки Ася Казанцева.

Можете бігати не радіючи

Щоб підтримувати мозок у хорошому стані, вам зовсім не обов'язково любити спорт – важливо просто ним займатися.

– До речі, будь-які складні види спорту, де ви чогось вчитеся, ще більш корисні, тому що одне корисне – рух – поєднується з іншим корисним – навчанням. Поганим спортом для мозку вважається бокс, – зазначає Вона.

Можете почати з простого – ходити пішки 30 хвилин на день. Суть в тому, щоб ваш пульс підвищувався. З точки зору мозку різниці між півгодинним плаванням і півгодинною ходьбою немає – і те і інше підвищує пульс і сприяє приливу крові до голови.

– Біг корисний для кровопостачання мозку, незалежно, раді ви цьому бігу чи ні, але якщо ви все-таки раді, то з набагато більшою ймовірністю будете бігати регулярно і довгостроково. Потрібно знайти такий вид спорту, який подобається, але тільки для того, щоб збільшити його кількість, – пояснює Ася Казанцева.

20 хвилин для мозку, решта – тілу

Точно сказати, що для мозку корисні вправи, які не підвищують пульс, не можна, так само якщо підвищувати його штучно (наприклад, зробивши укол адреналіну).

– Різниця між повною відсутністю фізичної активності і невеликими навантаженнями дуже велика, а ось різниця між маленькою кількістю і більше – вже не настільки велика. Користь для мозку – навантаження перші 20 хвилин на день, все інше – для серцево-судинної системи, м'язів, але мозок вже не впливає, – каже Вона. – Від надлишку спорту мозок не почне руйнуватися.

Але є момент! Якщо не можете знайти час для спорту, то красти цей час у сну – неправильно. Спати все-таки важливіше, але це не означає, що ви не повинні спробувати внести в свій розклад спорт. Я, наприклад, живу на 14-му поверсі і на нього намагаюся ходити пішки. Зрозуміло, що я не роблю це кожен раз, але 2-4 рази на тиждень, коли не несу нічого важкого і не об'їлася, я ходжу. Може бути, ви можете кудись поїхати на велосипеді або пройтися пішки, можете на кухні ввечері потанцювати, поки готуєте.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *