Чому людина втрачає вагу у стресових ситуаціях

У деяких з нас стрес безпосередньо впливає на вагу. Розбираємо, які саме механізми, що впливають на втрату ваги, запускають стрес і чому худнути таким чином — погана ідея, інформує Ukr.Media.

Чому ми втрачаємо вагу

 • Ми не відчуваємо голоду.
 • Коли ви перебуваєте в стресі, ви можете поводитися інакше, ніж зазвичай, наприклад, пропускати обід через зайнятість або лягати спати дуже пізно, щоб встигнути щось важливе.
 • Реакція вашого організму на боротьбу чи втечу може прискорити обмін речовин.
 • Коли ви перебуваєте в стресі, ваше тіло переходить у режим «боротьба або втеча». Цей фізіологічний механізм, також відомий як "реакція на гострий стрес", повідомляє вашому організму, що він повинен реагувати на сприйняту загрозу.
 • Ваше тіло готує себе, вивільняючи гормони, такі як адреналін і кортизол. Адреналін готує ваше тіло до активної діяльності, але він також може звести до мінімуму ваше бажання їсти.
 • Тим часом кортизол сигналізує вашому організму про тимчасове придушення функцій, які несуттєві під час кризи. Це включає ваші реакції травної, імунної та репродуктивної систем.

Стрес і коливання маси тіла

Більшість людей, які перебувають у стані стресу, схильні до гіперфагії, або переїдання, і менше людей страждають гіпофагією, або недоїданням. Співвідношення при цьому становить 2 до 1. Одне дослідження студентів університетів у Великобританії підтверджує ще більше співвідношення: 55 відсотків учасників набрали вагу протягом свого напруженого першого курсу, порівняно з 12 відсотками, які втратили вагу. Студенти-жінки в дослідженні були більш сприйнятливі як до втрати ваги, так і до приросту, ніж їхні колеги-чоловіки.

Поширеність гіперфагії в умовах стресу має сенс, враховуючи більш тривалий період, протягом якого кортизол залишається у вашій системі, змушуючи вас їсти. Крім того, хронічний стрес постійно підвищує рівень кортизолу, наприклад, якщо ви намагаєтеся пристосуватися до нової ситуації, припустимо, в коледжі, або ви доглядаєте за хворим або літнім родичем.

Схеми харчування при стресі

Якщо ви схильні набирати вагу під час стресу, ви, ймовірно, «стриманий» їдець за звичайних обставин, згідно з дослідженнями. Це означає, що ви схильні до дієти, і коли ви перебуваєте в стресі, ви вибираєте продукти, заборонені під час дієти, наприклад, з високим вмістом жиру та високим вмістом цукру. Навпаки, "нестримні" їдці менш схильні до дієти, і вони, зазвичай, їдять менше їжі, коли перебувають у стресі.

Втрата апетиту нестримним їдцем може призвести до втрати ваги під час стресу. Якщо ви споживаєте менше їжі, ніж потрібно вашому організму для виконання багатьох функцій, ви з часом схуднете. Наприклад, якщо ваше тіло потребує 1700 калорій на день, але ви споживаєте лише 1200 калорій на день протягом місяця, коли ви перебуваєте в стресовій ситуації, ви втратите багато калорій.

Відновлення після втрати ваги

Якщо ваш апетит знижується в стані стресу, спробуйте харчуватися невеликими порціями. Дотримуйтесь правильного харчування і тримайтеся подалі від низькокалорійної нездорової їжі.

Хороші варіанти продуктів для підтримання необхідної кількості калорій або відновлення ваги — нежирний білок, горіхи та насіння, авокадо, молочні продукти, сухофрукти, свіжі фрукти, такі як банани та манго, оливки та оливкова олія. Наприклад, ви можете перекусити селерою з хумусом, грецьким йогуртом, горіхами та родзинками, шматочком тосту з цільної пшениці з мигдальною олією, двома круто звареними яйцями або молочно-банановим смузі. Щоденне споживання достатньої кількості білкової їжі допомагає відновити м'язи, які ви, можливо, втратили під час стресу.

Інші симптоми стресу

Стрес може викликати не тільки несподівану втрату ваги. Інші симптоми стресу включають:

 • головний біль,
 • розлад шлунку,
 • біль,
 • напружені м'язи,
 • зміни настрою,
 • втому,
 • труднощі із засинанням або сном,
 • труднощі з короткочасною пам'яттю,
 • почастішання пульсу.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *